Mercedes’ten Frankfurt öncesi EQ A konseptine teaser

Bu yıl, Frankfurt Otomobil Fuarı sırasında Mercedes-Benz, merakla beklenen hiper otomobili Project One’ın yanında EQ logosunu taşıyan elektrikli otomobil konseptlerini de sergileyecek. EQ ismi ilk olarak 2016 yılında markaya katılmış ve Paris Otomobil Fuarı sırasında Generation EQ concept isimli araçla tanıtılmıştı.

Burada teaser görüntüsü paylaşılan Mercedes EQ A konsepti küçük, elektrik motorlu bir hatchback ve daha büyük EQ SUV modelinin hemen altına konumlandırılacak. Daha önce tanıtılan SUV modelinin aksine bu araç seri üretime çok daha yakınmış gibi görünüyor. Farlar, panjur ve difüzörün tamamı seri üretim bir otomobilde bulabileceğiniz türden. Bununla birlikte önde yer alan LED aydınlatma üretimde yerini kaybedebilir.

 

 

 

 

Mercedes, bizlere detay vermek konusunda çok çekinceli davranıyor. Sadece otomobilin “küçük elektrikli bir araç” olduğu belirtilmiş ki kapı sayısı bile bu sözlerden çıkarılamıyor. EQ A, Frankfurt’ta sahneyi, biraz daha büyük ve büyük ihtimalle elden geçirilmiş EQ konseptiyle paylaşacak. Bu ikili benzer görünüm ve ebatlara, hatta platformlara sahip olabilir.

Bu aracın ne tür motorlara sahip olacağıysa bilinmiyor. Önceki EQ SUV konseptinde her aksta bir elektrik motoru kullanılmıştı ve toplamda 408 beygir güç, 700 Nm tork üretilmişti. Bu otomobilin menzili de 500 km olarak açıklanmıştı.

EQ ve EQ A modellerinin her ikisi de gelecek yıllarda üretime girecek. Bu ikili, Frankfurt’ta, yine bir Daimler markası olan Smart’ın elektrikli otomobil konseptiyle birlikte sergilenecek. Smart Vision EQ isimli araç birkaç gün önce tanıtılmıştı.

Kaynak: Mercedes-Benz