ATS GT güçlü motoru İle Tanıtıldı

Bir McLaren P1 veya Ferrari LaFerrari’ye verecek milyonlarınız mı var? Neden bütün bu parayı ismi duyulmamış bir İtalyan süper spor otomobile yatırmıyorsunuz? Bahsedeceğimiz otomobil ATS GT ve bu araç sonunda, bir sürü teaser ardından bu hafta Salon Privé’de tanıtıldı.

Ünlü markaların bulunduğu süper otomobil segmentine yeni giriyor olsa da ATS GT başı yukarıda yürüyebiliyor gibi görünüyor. Kaputu altında yer alan çift turbo beslemeye sahip, 3.8 litre hacimli V8 motor 690 beygir güç üretebiliyor ve firmanın verdiği bilgilere göre bu güç, geliştirme çalışmaları gelecek ay tamamlandığında 800 beygir seviyesine yükselecek.

Otomobilden 12 adet üretilecek ve hepsi, kalkış yardımcısı sayesinde 0’dan 100 km/s sürate yaklaşık 3 saniyede ulaşabilecek ve 330 km/s maksimum sürate ulaşabilecek. Firma motor için bir tork değeri açıklamadı ama çift kavramalı şanzıman ve 1.300 kg’lık ağırlık doğrulandı.

 

 

 

 

Bu otomobilin temelleri, 1963 yılında tanıtılan ATS 2500 GT’e dayanıyor. Bütün bu performansın yanında araç ayrıca 20 inç çaplı ön ve 21 inç çaplı arka jantlar, Brembo imzalı karbon seramik fren diskleri ve hava freni olarak görev yapabilen, yüksekliği otomatik olarak ayarlanan bir spoiler ile birlikte geliyor.

Kabine geçildiğinde pek hareket yeri olmadığı fakat yeterince lüks olduğu görülebiliyor. Karbon fiber süslemelerle bezenmiş Alcantara ve Nubuk her köşeyi kaplamış. Kişiselleştirmeyse firma tarafından da şiddetle öneriliyor. Özellikle kabin içerisinde dikiş ipliklerinden paspaslara kadar her şey kişiselleştirilebiliyor ve bu sayede üretilecek 12 araç da birbirinden farklı olmanın tadını çıkarıyor.

Otomobil sınırlı üretim olsa da firmanın verdiği bilgilere göre daha yüksek performanslı bir R versiyonu ilerleyen dönemde sunulabilir. Bunun ne zaman olacağıysa henüz kimse tarafından bilinmiyor. Bu arada aracın, vergiler hariç 1.15 milyon Dolar (Yaklaşık 4 milyon TL) seviyesindeki giriş fiyatına sahip olduğunu da belirtelim.

Kaynak: ATS