Güzel görünümü ve harika özellikleri dışında Volvo aracı internetten bir tıkla almanıza da olanak tanıyor.

SUV / crossover yükselişinde sınır yok gibi görünüyor. Volvo küçük SUV’si XC40 ile pastadan aldığı payı büyütmeye çalışıyor. İsveçli firma halihazırda XC60 ve XC90 SUV’leri ile iyi bir bilinirliğe ve sadık bir müşteri tabanına sahip. Fakat birçok küçük SUV müşterisi ürüne baktığı kadar fiyata da bakıyor. XC40 rekabetçi ve hızlı büyüyen segmentinde tutunabilecek mi?

Volvo biz araca elimizi bile sürmeden önce bu soruya bir cevap vermiş gibi görünüyor. İsveçli firma Care by Volvo adı altında müşterilerine XC40’ı satın almak için tamamen yeni bir yol sunuyor. Kısaca özetlemek gerekirse sistem geleneksel bayilerden ziyade aracı online bir ortamda satın almanızı olanaklı kılıyor. Aylık ödemenizi de sizin için planlayan sistemde müşteriler istedikleri aracı seçebiliyor ve alabiliyorlar. Araç bu sistem üzerinden iki yıllık planlanmış bakımı ve sigortasıyla birlikte alınıyor.

Fakat bu program sadece seçilmiş bazı pazarlara sunulacak, aylık ödemelerin ise düşük meblağlara denk geleceğinden şüpheliyiz. Care by Volvo kesinlikle yeni nesil, online alışveriş yapan ve geleneksel bayiye gidip araç satın alma işlemine zamanı ya da sabrı olmayan otomobil müşterilerini hedefliyor. Volvo bu program için fiyatlandırmasını henüz yayınlamadı, dolayısıyla tek tıkla otomobil satın alma deneyiminin patlama yapması için biraz daha beklememiz gerekecek.

Araç iç donanım olarak giriş seviye Momentum ve daha üst seviye R-Design olacak şekilde iki versiyon olarak sunulacak. En üst düzey Inscription donanıma ise sonradan kavuşacağız. Neyse ki Volvo iç donanım konusunda bencil değil. Momentum donanımda bile 12.3 inçlik dijital göstergeler, 9 inçlik navigasyon cihazı ile Sensus Connect internet bağlantısına sahip dokunmatik bir bilgi-eğlence sistemi, iki alanlı klima kontrol sistemi, LED ışıklandırma, arka park yardımcısı, ısıtmalı deri ön koltuklar ve 18 inç alaşım jantlar bulunuyor. R-Design ise aracın iç tarafına deri ve alüminyum, dış tarafına siyah dokunuşlar ile geliyor. Çift egzoz ve alçaltılmış yumuşak süspansiyon

XC40’ların her bir versiyonunda ise bir sürü eşya koymak için bol bol raf, kap, göz ve farklı başka türlü depolama alanları bulunuyor. Volvo adeta otomobillerin içindeki dağınıklığa savaş açmış gibi. Akıllı telefonlara kablosuz şarj özelliği sunan özel alanlar, katlanır askılar ve orta konsolda bir çöp kutusu da aracın içindeki yerini almış.

Tabi Volvo güvenlik için de XC60 ve XC90’dan birçok özellik devşirmiş. Trafik algılayıcı sensörler ve otomoatik frenleme sistemi sadece otomobilleri değil, bisikletlileri de gözlüyor. 360 derecelik kuş bakışı kamera da park ederken işinizi oldukça kolaylaştırıyor. Araç hızlanma, yavaşlama ve direksiyon kontrolü ile ilgili yarı-otonom özelliklere de sahip. Pilot Yardımcı, özel işaretli yollarda 130 kilometre hıza kadar çalışıyor.

Üretimine Kasımda başlanacak olan yeni XC40 için ise siparişler alınmaya başlamış durumda. İlk teslimatların önümüzdeki yılın başında başlaması bekleniyor.

Kaynak: Volvo