Türkiye Rallisi, 2018 FIA Dünya Gençler Ralli Şampiyonasının (JWRC) son yarışı olurken Pirelli lastiklerle donatılmış aracıyla yeni bir şampiyon kupayı kaldırdı.

 Bergkvist, 2018 şampiyonluğunu kazandı

Parlayan İsveçli yıldız Emil Bergkvist, Türkiye Rallisini birincilikle bitirerek hem ilk JWRC yarışını hem de 2018 JWRC şampiyonluğunu kazandı. Rallinin başlangıcında sekiz pilotun matematiksel olarak şampiyonayı kazanma şansı bulunurken ilk dört sıranın puanları birbirine çok yakındı. JWRC’de iki kat fazla puan ve kazanılan her etap için bir puan verilmesi nedeniyle, her sonuç mümkündü. Zorlu etaplar, şampiyonada öngörülemeyen bir sonuç elde edilmesi anlamına gelirken son gün şampiyonluk mücadelesi İsveçli pilotlar Emil Bergkvist ve Denis Radstrom arasında yaşandı.

 

Zorlu Türkiye etabı

Yüksek sıcaklıkta sert ve kayalık zeminde koşulan Türkiye rallisi etapları, her klasmandaki ekipler için son derece zorlu çıktı. Bergkvist, istikrarlı olması ve tehlikeli etaplarda sorunlardan kaçabilme kabiliyeti ile ralliyi kazanmayı başardı. Ayrıca, tamamıyla hazır bir M-Sport Ford Fiesta R5 otomobil, teknik destekli Pirelli lastik paketi ve 2019 yılında çeşitli WRC2 yarışlarına katılma hakkını kapsayan çok değerli bir ödülün sahibi oldu.

 

Pirelli ve Kajetanowicz, WRC2 etaplarının yarısından fazlasını kazandı

Pirelli donanımlı aracıyla üç kez Avrupa şampiyonu olan Kajetan Kajetanowicz, müthiş yeteneğini ralli boyunca WRC2 zaman çizelgesinin en tepesine dokuz kez çıkarak ortaya koydu. Kajetanowicz, Türkiye Rallisinin zorlu etaplarında Scorpion K lastiklerin performansını ve gücünü kanıtladı. Kajetanowicz, direksiyon arızası yaşamasaydı mutlaka WRC2 unvanı için mücadele edenler arasında olurdu. Genel klasmana girecek bir puan almaya çok yaklaşmasına rağmen son etapta beş kez dünya şampiyonu Sebastien Ogier’in gerisinde kaldı.

Pirelli’nin ralli aktivite yöneticisi Terenzio Testoni. “Pirelli olarak işbirliği yapmaktan gurur duyduğumuz FIA Dünya Gençler Ralli Şampiyonası, mükemmel bir yıl geçirdi. Pilotlar, sezon boyunca büyük gelişme gösterdiler ve Türkiye Rallisinde bunu kanıtladılar. Genç pilotlar sezonun en zorlu etaplarından bazılarını bu rallide yaşadılar. Kabiliyetlerini hızla ve profesyonellikle uyguladıklarını görmek harikaydı.”

 

Sırada ne var? Bir sonraki Dünya Gençler Ralli Şampiyonası 2019 yılında gerçekleşecek. Pirelli ise 4-7 Ekim’de WRC İngiltere Rallisi ile aksiyonun parçası olmaya devam edecek.