Honda, ABD’de iki elektrikli SUV modelini 2024’te satışa sunacak

Honda’nın ABD’de emisyon hedeflerine ulaşmak için başka bir seçeneği de yok gibi…

Honda, özellikle büyük otomobilleri seven ABD’li tüketicileri için sunmaya hazırlandığı elektrikli Honda modelleri için daha fazla bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Tahmin edileceği üzeri Honda-E‘den daha büyük görünüyorlar…

Honda’nın ABD satış şefi Dave Gardner AP ve diğer basın mensuplarına Honda’nın ABD’de 2024 model yılı için iki elektrikli SUV satacağını söyledi. Yeni model ile ilgili bilgi az olsa da, satışa sunulacak modellerden biri Acura rozeti ile yer alacak. Her iki model için daha önce GM teknolojisi ima edilmişti.

Gardner, yılın ilerleyen dönemlerinde söz konusu modeller hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağımızı ve elbette aynı modellerin, hibrit sürümlerinin de olabileceğini belirtiyor. Şirket şu anda iki özel hibrit, Clarity ve Insight’ın yanı sıra Accord ve CR-V’nin kısmen elektrikli versiyonlarını satıyor.

Bu iki modelin şirket Eylül 2020’den beri şatışa sunulan SUV-E konseptine benzemesi aslında beklenmiyor. Bu aracın üretim versiyonu daha çok Çin pazarı içinde, iki kapılı Coupe tasarımı ABD için pek satılacak bir model değil…

Aslında Honda’nın aslında çok ta fazla bir seçeneği yok. Olaylı Amerikan Başkanlık seçimlerinden sonra seçilen Biden yönetiminin, daha sert emisyon standartları getirmesi bekleniyor. Bu da şirket üzerindeki baskının daha fazla artması demek. Honda bu nedenle daha fazla elektrikli ve hibrit modeller üreterek başını belaya sokmak istemeyecektir.

Bir de rekabet meselesi var tabi. Ford ve GM elektrikli otomobil konusunda ABD’de çok daha fazla yer edinmek isteyecektir. Güncel büyük araçlarını elektrikliye çevirdiği anda Honda, atmosforik motorlarla özellikle ABD pazarında çok fazla araç satamayacağını da biliyor.