Eyüpsultan’da ESTAM Kapsamında Özel Hizmet

ESTAM Projesi kapsamında Eyüpsultan’da engelli, yaşlı ve hastalara yönelik ‘Mini golf araçlarıyla taşıma’ hizmeti büyük ilgi görüyor.

Eyüpsultan Belediyesinin başlattığı Eyüpsultan Tarihi Merkez Alan Yönetimi (ESTAM) projesi kapsamında; yaşlılar, yürüyemeyecek durumda olanlar ve engelliler mini golf araçları sayesinde meydan ve camiye artık zorluk çekmeden ulaşabililiyorlar. Tarihi alan içerisindeki çeşitli bölgelerden Eyüp Sultan Camisine ve mezarlık bölgesine sürekli ringler yapılıyor. Eyüpsultan’ı ziyarete gelen vatandaşlar, mini golf araçlarıyla yorulmadan geziyor.

Yürümekte zorlanan yaşlı ve engelliler için gerçekleştirilen bu hizmet dünyanın dört bir tarafından Eyüp Sultan Hazretleri’ni ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı oluyor.

ESTAM Alan Destek Ekibi de, Ramazan ve Kurban Bayramı boyunca 7 personel ve 3 taşıma aracıyla hizmet verdi. Ulaşım hizmeti için bir araç teleferik bölgesinde, bir araç Kalenderhane bölgesinde, bir araç ise piyerlotiye çıkan mezarlık yolu üzerinde ziyarete gelen vatandaşları, yakınlarını ziyaret etmek için kabirlere taşıdı.

Arefe günü başlayan hizmet bayramın diğer günleri de devam etti.

Hizmete alınan araçlar ve ESTAM ile ilgili yapılan diğer çalışmalarla ilgili olarak, “Alan özel bir alan haline geliyor. İlk etapta buraya gelen yaşlı, engelli, yürüme zorluğu çeken insanlara yönelik tur hizmeti başlattık” diyen Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, şu bilgileri paylaştı:

“Bununla ilgili 5 adet elektrikli mini golf aracı satın aldık. 2 adet 8 kişilik araç, 1 adet arkasında tekerlekli sandalye taşıyabilen 4 kişilik araç, 1 adet malzeme nakliye aracı, 1 adet cenaze aracımız var. Erişim zorluğu çeken vatandaşlar, Caferpaşa Medresesi’nin yanında oluşturduğumuz Alan Destek Noktası’na başvurarak, oluşturulacak gruplarla rehberler eşliğinde turlara başlayabilirler”